Legionella je bakterija od koje najveći mikrobiološki rizik po zdravlje ljudi prijeti iz rashladnih tornjeva, spremnika za klimatizaciju, sistema tople vode, tuševa i u lječilištima, gdje mogu inficirati ljude iz vodenih aerosola. Međutim, već više od 30 godina poznato je da se Legionella spp može naći i u vodnim sistemima stomatoloških stolica, a zbog nekih instrumenata kao što su štrcaljke zrak i vode, turbine i bušilice velike brzine, aerosoli s Legionella spp iz stomatološke jedinice može se raspršiti u usta pacijenta i eventualno udahnuti ili proširiti u prostoriju u kojoj stomatolog i stomatološko osoblje mogu inhalirati aerosole. Mnoga su istraživanja otkrila prisutnost Legionella spp u vodnim sistemima stomatoloških stolica, pa čak i gdje se koriste postupci dezinfekcije. Količine Legionella spp u vodnim sistemima stomatoloških stolica dodatno je naglašena studijom koja pokazuje da stomatolozi i stomatološko osoblje imaju veću količinu antitjela protiv Legionele u svojoj krvi od opće populacije, navodeći da imaju daleko veću izloženost Legioneli. Pored toga, stomatolozi i stomatološko osoblje imaju veće stope respiratornih infekcija u usporedbi s općom populacijom. Činjenica je da se stomatološkom ordinacijom šire aerosoli i da ti aerosoli mogu sadržavati Legionella spp, stoga se i pacijenti i stomatolozi i stomatološko osoblje nalaze u zoni rizika za dobivanje infekcije Legionelom.
Obzirom na navedeno, Udruženje za sanitarno inžinjerstvo u Bosni u Hercegovini će u narednom periodu implementirati naučno-istraživački projekat pod nazivom „Procjena rizika prisustva Legionella spp u vodnim sistemima stomatoloških stolica“ kojim se želi izvršiti analiza prisustva bakterije Legionella spp u vodnim sistemima stomatoloških stolica na području Kantona Sarajevo. Kako je glavni put infekcije čovjeka ovom bakterijom putem inhalacije aerosola, te činjenice da se prilikom korištenja instrumenata na stomatološkoj stolici stvara aerosol, postoji opravdan i povećan rizik za infekciju, kako pacijenata tako i stomatološkog osoblja. Stomatološka komora Federacije Bosne i Hercegovine je prepoznala javno-zdravstveni značaj ovog projekta, te je u svrhu poboljšanja stomatoloških usluga ali i zaštite zdravlja svojih članova i korisnika stomatoloških usluga, dala saglasnost za njegovu implementaciju. Koristimo priliku da zamolimo sve naše članove koji imaju stomatološke ordinacije, da stručnom timu Udruženja omoguće pristup stomatološkoj stolici u svrhu uzorkovanja vode iz sistema, te da daju ostale podatke koji su potrebni u svrhu izrade studije o procjeni rizika. Prikupljanje uzoraka će se vršiti metodom slučajnog uzorka, ali svi oni koji žele da budu izabran i učestvuju u istraživanju na dobrovoljnoj bazi, mogu se prijaviti putem e-maila Komore: info@stomatoloskakomora.ba. Svim učesnicima projekta će biti dostavljeni isključivo njihovi informativni rezultati analiza.
Udruženje za sanitarno inžinjerstvo u BiH se obavezalo da štiti pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka svih učesnika ovog istraživanja, a u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine (Službeni glasnik BiH, broj 32/01), te da dobijene rezultate i prikupljene podatke koristi isključivo u naučno-istraživačke svrhe.
Unaprijed zahvalni na saradnji.
PREDSJEDNIK STOMATOLOŠKE KOMORE FBIH