Poštovani članovi Stomatološke Komore FBiH,
U skladu sa Naredbama i Odlukama Kriznog Štaba Ministarstva zdravstva Federacije BiH kao i uputstvima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, apelujemo svim doktorima stomatologije da pooštre primjenu adekvatnih mjera u cilju sprječavanja širenja bolesti izazvane koronavirusom (COVID-19).
Mjere za zaštitu i sprječavanja širenja bolesti izazvane koronavirosom (COVID-19):
- Korištenje predanamneze putem telefona za sve pacijente koji najavljuju svoj dolazak u ordinaciju. Doktor stomatologije ili stomatološka sestre -tehničar koji uzima predanamnezu obvezan uzeti od pacijenta sve potrebne podatke (obavezno uzimanje epidemioloških elemenata s fokusom na upite vezane uz putovanja u krizna područja, porodičnu anamnezu, moguće kontakte s populacijom iz kriznih područja itd). Sve dobivene podatke potrebno je pismeno evidentirati u zdravstvenom kartonu pacijenta, uz naznaku datuma i sata unosa podataka. U slučaju da je odgovor na bilo koje pitanje pacijenta pozitivan, preporučamo odgoditi dolazak pacijenta u ordinaciju, izuzev u slučaju ugrožavanja zdravlja ili života pacijenta.
- Preporučuje se obavezno otklanjanje čekanja u čekaonicama, uz obavezno planiranje naručivanja na način da u čekaonici bude samo jedan pacijent.
- Stomatološkim ordinacijama i Zubotehničkim labaratorijima skrećemo pažnju na obavezu nošenja zaštitne odjeće, korištenja jednokratnih rukavica, zaštitnih naočala, vizira, provođenje redovnih dezinfekcija osoblja, prostorija i opreme klasičnim metodama, a po mogućnosti uvesti dezinfekciju prostora nakon svakog pacijenta.
- Stomatološka komora FBIH preporučuje upotrebu upotrebu certificiranih FFP2 maski.
- Zubotehničkim laboratorijama preporučuje se da provode dodatne mjere dezinfekcije za materijal poslan iz stomatoloških ordinacija.
- U zdravstvenim je ustanovama potrebno pojačati internu edukaciju osoblja kako bi uspješnije prepoznali moguću opasnost te time zaštitili pacijente i osoblje.
- Za pacijente koji dolaze iz kriznih područja, kao i za rizične skupine podložne komplikacijama od infekcija (stariji, bolesni i imunodeficijentni), telefonskim putem odgoditi termin i prezakazati za naredni period.
- Kod specifičnih situacija akutnih stanja s visokom razinom boli kod pacijenta, a da pacijent uz to pokazuje pozitivne epidemiološke znakove, pacijentu se isključivo telefonskim putem savjetuje simptomatska terapiju otklanjanja bola, te se upućuje da se javi na SOS brojeve telefona Doma zdravlja i Higijensko epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo.
Ukoliko doktor stomatologije, prilikom uzimanja anamneze procjeni da kod pacijenta postoje respriatorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, kratkoća daha) potrebno je da istog uputi da se javi na dežurne telefone:
Higijensko -epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo 033 623-416 lok 220.
062 086 282
062 030 778
062 030 796
062 030 728
NAPOMENA: Obzorim da je Stomatološka komora FBiH u stalnoj komunikaciji sa Federalnim Ministartvom zdravstva, saopštenja će biti ažurirana u skladu s razvojem epidemiološke situacije i daljim postupanjima Kriznog štaba.