Korona virus i stomatolog
Praktične preporuke za stomatološke stručnjake
(Modifikovane upute CDC-a za zdravstvene eksperte)
Ilustracija kreirana u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (engl. CDC) otkriva ultrasturkturalnu morfologiju korona virusa. Kada posmatrate elektron mikroskopski možete primijetiti da šiljci koji prodiru na vanjsku površinu virusa, koji daju i oblik vijenca, korone, oblažu cijeli virus. Korona virus, imenovan Opasni akutni respiratorni sindrom korona virus 2 (SARS-CoV-2) je identifikovan kao uzrok epidemije respiratorne bolesti koja je najprije zabilježena u Wuhanu u Kini 2019.godine. Bolest koju izaziva ovaj virus je nazvana bolest korona virusa 2019 (COVID-19).
Leslie S.T. Fang, MD PhD
Opća bolnica u Masačusetsu
Medicinski fakultet na Harvardu
Dok ovo pišem, situacija sa korona virusom u SAD-u je u stanju brzog širenja. Jasno je da postoje i prenošenje virusa u zajednicama kao i smrtni ishodi oboljelih pacijenata u SAD-u, ali je također jasno i da su pokrenuti agresivni koraci ka kontaminaciji, nadajući se da će se time ograničiti spektar COVID-a 19.
Preporuke koje se stoga izriču na osnovu informacija koje se dnevno pojavljuju trebaju biti promišljene i uzeti u obzir situaciju u lokalnoj zajednici kao i kontinuiranu evoluciju bolesti na globalnom nivou.
COVID-19, bolest koju izaziva SARS-CoV-2 je poznata kao veoma zarazna bolest koja se širi nevjerovatnom brzinom. Čini se da je stopa smrtnosti niža u odnosu na prethodne viruse poput SARS-CoV-1 i MERS-CoV-2 te da je najviše stopa smrtnosti zastupljena među starijim pacijentima te pacijentima sa hroničnim oboljenjima kao što su kardiovaskularna bolest, dijabetes te hronična plućna bolest. Međutim, postoje i anegdote o mladim, zdravim pacijentima koji su podlegli zbog ove bolesti što povećava strah od iste kod ljudi.
U 80% slučajeva COVID-19 je uglavnom blaga bolest kod mlađih i zdravih pacijenata i oni koji su oboljeli imaju simptome jednake onim od prehlade ili gripe. U 15% slučajeva progresivni razvoj respiratornih simptoma zahtijeva hospitalizaciju. U 5% slučajeva pacijenti dolaze u kritično stanje koje zahtijeva intenzivnu njegu. Ukupna stopa smrtnosti se procjenjuje na oko 2%.
Iako su vakcine već razvijene u SAD-u i u Kini, očekuje se da razvoj vakcina tokom ove epidemije trajati znatno duže jer je potrebno vrijeme da se izvrše klinička ispitivanja i sigurnosna testiranja.
Klinička ispitivanja sa antivirusnim agentima poput Remdesivira, hlorokina i drugih se aktivno obavljaju s nadom da će pomoći u razvoju efikasnog terapijskog lijeka.
Očito je da, ukoliko COVID-19 nije zastupljena u vašem okruženju, trebali biste biti u mogućnosti da radite kao i inače, međutim ja bih vas ipak upozorio da budete na oprezu zbog veoma zarazne prirode ove bolesti i veoma brzog širenja infekcije.
Za sada je najbolja zaštita za stomatološke stručnjake povećani nivo osviještenosti i opreza, izbjegavanje bespotrebnog kontakta sa pacijentima koji možda imaju korona virus, upotreba lične zaštitne opreme te povećanja briga o ličnoj higijeni.
Mikroskopska slika elektronskog prenošenja u uzorku prvog slučaja bolesti COVID-19 u SAD-u. Sferične viralne čestice, obojene u plavo, sadrže presjeke kroz viralne genome koji se vide kao crne tačkice. (CDC)
Rizik za stomatološke stručnjake
Svjesni smo rizika kojem su izloženi zdravstveni radnici iz podataka koje smo dobili iz Wuhana. Od početnih 44.672 slučaja 3.019 (6,75%) su bili zdravstveni radnici od kojih je 7 preminulo 11. februara 2012.godine. Sa povećanom sviješću o uniformisanoj adaptaciji lične zaštitne opreme rizik se progresivno smanjivao u Hubeiu.
Stomatološki stručnjaci su naročito izloženi riziku ukoliko rade sa zaraženim pacijentima jer su u bliskom kontaktu s njima te su izloženi riziku od prenošenja virusa preko krvi, salive i kapljica.
Preporuke CDC-a (Centra za kontrolu i prevenciju bolesti)
Preporuke CDC-a su kreirane za sve zdravstvene radnike. S obzirom na ovu jedinstvenu situaciju u kojoj su se našli stomatološki stručnjaci, napravio sam modifikacije kako bih skrojio preporuke odgovarajuće za stomatološke stručnjake.
Najvažnija razlika između medicinskih i stomatoloških stručnjaka u ovoj situaciji jeste da se veliki broj stomatoloških potreba može odgoditi za poslije dok su medicinski stručnjaci primorani da pregledaju pacijente onda kada su bolesni. Modifikacija preporuka je napravljena tako da minimizira vjerovatnoću kontakta sa zaraženim pacijentom.
Modifikovane preporuke za stomatološke stručnjake
CDC preporučuje da se posveti naročita pažnja:
- administrativnoj kontroli
- kontroli inžinjeringa
- higijeni okruženja
- ispravnoj praksi poslovanja
- opremi za ličnu zaštitu
- strogom pridržavanju standardnih, kontaktnih i zračnih mjera.
Napravili smo modifikacije kako bismo se osvrnuli na situacije jedinstvene za stomatologiju.
Administrativne kontrole
Prije dolaska pacijenta
Dan prije planirane posjete, postarajte se da osoblje pozove svakog pacijenta zakazanog za naredni dan kako bi im ukazali na to da, zbog pojačanih mjera opreza zbog korona virusa, ne trebaju dolaziti u ordinaciju ukoliko:
- imaju temperaturu, upaljeno grlo, kašalj, bolove u mišićima ili GI simptome
- su putovali u druge države u proteklih 30 dana. Ova lista će se brzo promijeniti. U trenutku pisanja ovog članka, ova mjera opreza uključuje države:
-Kina, Hong Kong ili Macau
– Južna Koreja
– Sjeverna Italija (ili cijela Italija)
-Iran
Ova mjera također uključuje i posjetu aerodroma u ovim državama radi avionskih transfera.
Pacijentova posjeta se u tom slučaju treba odgoditi na vremenski period od 14 do 30 dana.
Iako ovo predstavlja teret kako za osoblje, tako i za pacijente, svaki pacijent će cijeniti vašu brigu za njihovo dobrostanje.
Kada pacijent dođe:
- Trebalo bi da postoji jasno istaknuti znak koji upućuje pacijente da koriste sredstvo za dezinfekciju ruku sa stojećim dispenzerom kojeg neće morati dodirivati te da temeljito trljaju ruke u trajanju od 20 sekundi.
- Svima koji budu kašljali se treba dati maska, posavjetovati ih da potraže medicinsku pomoć i pomjeriti njihov termin na neki drugi dan.
- Svim pacijentima se trebaju dati upitnici o trenutačnoj bolesti.
- Upitnik također treba sadržavati upite o putovanjima u epidemična područja unutar proteklih 30 dana, uključujući i posjete aerodromima u ovim državama radi avionskih transfera.
- Iako ovo predstavlja teret kako za osoblje, tako i za pacijente, svaki pacijent će cijeniti vašu brigu za njihovo dobrostanje.
Veoma je važno naglasiti da čak i uz sve ove mjere opreza, može se desiti da vam ipak promakne zaraženi pacijenti. Stoga je vrlo važno da poduzmete sve mjere opreza da zaštitite sebe.
Kontrola inžinjeringa
Nadamo se da ćete biti u stanju optimizirati ventilaciju u ordinaciji. Idealno bi bilo da se mijenja zrak u ordinaciji 6 puta u toku jednog sata tokom radnih sati kako bi se minimizirao problem izlaganja virusu.
Ovo može izgledati nepraktično u vašem okruženju i prilikama, ali ventilacijski sistem bi trebao biti optimiziran ukoliko je to moguće.
Higijena okruženja
S obzirom na to se korona virus zadržava na površinama 24+ sata veoma je važno održavati sve površine čistim i dezinfikovanim. I dok se ovo odnosi na čekaonicu, toalet i recepciju, naročito je važno dezinfikovati operativno prostoriju što je češće moguće.
Najčešće upotrebljivana dezinfekcijska sredstva poput 0,1% sodijh hipoklorita, 0,5% peroksida ili 62%-71% etanola su se pokazala veoma efikasnim.
Ispravna radna praksa
Posebna pažnja se treba posvetiti dobrog higijeni ruku:
Dobra higijena ruku je najvažnija zaštita za stomatologa i osoblje:
- putem pranja ruku sapunom i vodom
- dobro nasapunjati ruke sapunom,
- dobro nasapunjati nadlanice, između prstiju i ispod noktiju
- trljati ruke najmanje 20 sekundi
- saprati čistom vodom
-Posvetiti pažnju sigurnosti igala
-Posvetiti pažnju sigurnosti injekcija
-Posvetiti pažnju odlaganju otpada
-Posvetiti pažnju sterilizaciji instrumenata i naprava.
Lična zaštitna oprema
Stomatološki stručnjaci i osoblje
Stomatološki stručnjaci su naviknuti na rad sa maskama, mantilom i rukavicama. S obzirom na to da je korona virus virus koji se prenosi zrakom, konvencionalne hirurške maske ne bi bile adekvatne. U zavisnosti od potencijalnog rizika izloženosti virusa, stomatološki stručnjaci i osoblje bi trebali razmotriti:
N95 masku i respirator
- obična hirurška maska ima pore od oko 2-10 mikrona dok N95 maska ima pored od oko 0,3 mikrona
- korona virus ima dijametar od oko 0,12 mikrona
Zaštitu za lice
Zaštitne naočale
Mantil
Rukavice
Ne dodirivati lice
Obratiti pažnju da ne dodirujete lice kada skinete masku i zaštitu.
Recepcija
- Osoblje na recepciji bi također trebalo nositi N95 maske/respirator kao i zaštitu za ruke.
- Potrebno je uspostaviti pregradu između pacijenata i osoblja na recepciji
- Osoblje na recepciji bi trebalo stajati na udaljenosti od 2 metra od simptomatičnih pacijenata
Strogi oprez
Potrebno je uspostaviti pune respiratorne i kontaktne mjere opreza koje će uključiti podjelu:
- Mantil
- Rukavice
- N95 masku/respirator
- Zaštitne naočale
- Zaštitu za lice
- Higijenu ruku
- Zaštitu za igle
- Zaštitu za injekcije
Preporuke koje su navedene će se očito mijenjati kako se bude odvijao klinički scenarij. Međutim, sigurno je da postoje razumni temelji i osnove koje će pomoći stomatološkim stručnjacima da prebrode ova teška vremena.
Želim vam svu sreću, čuvajte sebe i svoje pacijente.
Dr. Leslie Shu-Tung Fang je svjetski poznati fizičar, edukator, biznismen i govornik. Doktorirao je u oblasti psiholofije i biofizike na Illinois univerzitetu te ima doktorat iz medicine sa Harvard medicinskog fakulteta. Certificiran je za rad u nefrologiji i internoj medicini. Nekoliko puta je dobio nagradu „Top doktori u Americi“ te „Najbolji doktori u Bostonu.“
preuzeto
https://www.docseducation.com/blog/coronavirus-and-dentist